شرکت آمریکایی انویدیا و پیشگام در امر تکنولوژی‌های کارت‌های ویدئویی، گرافیکی، ایستگاه‌های کاری، رایانه‌های شخصی، handheld و …. ریزمعماری جدید تورینگ (Turing) را به طور رسمی معرفی کرد. البته اولین محصولات این شرکت از سری رده ورک استیشن Quadro هستند و از کارت های جدید انویدیا گیمینگ GeForce  در آنها خبری نیست. این روزها این شرکت سری Quadro RTX شاملRTX 6000 ، Quadro RTX 8000 و RTX 5000 را معرفی کرد. سرعت این کارت های ورک استیشن باورنکردنی است و سریع ترین کارت های این شرکت تا به امروز محسوب می شوند.

ویژگی های کارت های جدید انویدیا

کارت های جدید انویدیا

در ریزمعماری کارت های جدید انویدیاکه  Turing نسخه تکامل یافته Volta است، ویژگی‌های متمایز کننده GV100 در آن بکار رفته شده است. پردازنده‌ای گرافیکی این ریز معماری دارای شتاب دهنده سخت افزاری برای Ray tracing است. در این محصول علاوه بر هسته ‌های Tensor به ارث رسیده از Volta، دارای هسته‌های مجزا RT نیز هست. که این هسته برای سرعت دهی بهray tracing  بکار رفته اند و از زمان تولید تصاویر واقع گرایانه تا حد زیادی کاسته است.

کارت‌ های Quadro جدید شرکت انویدیا برای اولین بار از تراشه‌های حافظه GDDR6 پشتیبانی می کنند که ظرفیت حافظه آنها بسته به مدل تا حدود 48 گیگابایت حافظه ویدئویی هم میرسد. حجم حافظه ویدئویی این کارت ها در مقایسه با Quadro P6000 فعلی به دو برابر رسیده است.

در کارت های جدید انویدیا از رابط NVLink استفاده شده است که برای پیوند دادن بیش از یک کارت Quadro RTX بکار می روند. کمپانی انویدیا با قابلیت‌های یاد شده بر روی صنعت جلوه‌های بصری از جمله ساخت و فیلم و محتواهای تلویزیونی تمرکز کرده است. هدف اصلی آن جلب رضایت کاربرانی است که برای کارهای خود به منابع سخت افزاری قوی نیاز دارند.

انویدیا با معرفی محصولات جدید چه هدفی را دنبال می کند؟

انویدیا با معرفی این محصولات قصد دارد کاربران را از Ray tracing مبتنی بر پردازنده مرکزی دور کند و به سمت پردازنده های گرافیکی سوق دهد. در عین حال این شرکت در بخش نرم افزاری نیز تلاش‌های زیادی کرده است محصولاتی از جمله Autodesk ،Adobe ،the Chaos Group ،Dassault Systèmes ،Epic Games و بسیاری دیگر از قابلیت Ray tracing کارت‌های RTX را راهی بازار کرده است.

 

کارت های جدید انویدیا از سری Quadro RTX هستند که Quadro RTX 8000 و RTX 6000 تقریباً شباهت زیادی به هم دارند. این دو کارت از پردازنده گرافیکی مشابه با 4608 هسته CUDA،ا576 هسته Tensor و حافظه GDDR6 پشتیبانی می کنند البته از نظر حجم حافظه ویدئویی با هم متفاوت هستند که RTX 8000  از 48 گیگابایت اما RTX 6000 از 24 گیگابایت پشتیبانی می کند.

البته انویدیا خبری از میزان مصرف انرژی کارت های تولید شده خود نداده است. اما با توجه به نمونه به نمایش در آمده از سوی مدیر عامل این کمپانی، همان خنک کننده نوع دمنده در آنها استفاده می شود که نشان می دهد توان طراحی گرمایی این کارت ها حداکثر 250 وات است. کارت های جدید انویدیا از فصل پایانی سال میلادی جاری روانه بازار می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *