کابل شارژر ها و تفاوت آنها با یکدیگر

کابل شارژر ها و تفاوت آنها با یکدیگر

کابل شارژر:

پورت یا USB  (مخفف Universal Serial Bus ) محل اتصال فلش مموری یا هارد اکسترنال و … به سیستم های رایانه ای و تبلت هاست. اما این پورت های USB همه شبیه بهم نیستند و تفاوت زیادی با هم دارند. به طور کلی می توان انواع کابل شارژر های USB  را به صورت زیر دسته بندی کرد:

انواع دسته بندی ها

 نوع A

دلیل تفاوت کابل شارژها

در انتهای این نوع کابل شارژر کانکتور یا اتصال دهنده نوع A وجود دارد. که در اغلب لوازم جانبی نظیر کیبوردها و موس دیده می شود. کامپیوترهای شخصی دارای چندین کابل شارژر USB از نوع A هستند.

همچنین آداپتورهای شارژر و دستگاه های دیگری هم از کابل شارژر USB نوع A برای انتقال داده ها و یا شارژر کردن استفاده می کنند.

نوع  B

دلیل تفاوت کابل شارژها

کابل شارژر USB نوع  B شکل مستطیلی دارد و برای پرینترها و دیگر دستگاه هایی که به کامپیوتر متصل می شوند، کاربرد دارد. این نوع کابل شارژر نسبت به نوع A کاربرد کمتری دارند.

مینی USB

ابتدا از این نوع کابل شارژرهای مینی برای گوشی های هوشمند و یا تبلت ها استفاده می شد. البته با آمدن میکرو USB ها کاربرد آنها برای گوشی های همراه کمتر شد.

در حال حاضر نوع بسیار کوچک آن هم راهی بازار شده است که برای برخی از دوربین هایی که دارای اتصالات غیر استاندارد هستند کاربرد دارد.

میکرو USB

از کابل شارژ میکرو USBبرای دستگاه های قابل حمل و گوشی های همراه استفاده می شود. البته شرکت اپل هنوز از این نوع کابل شارژر استفاده نکرده است.

USB نوع C

کابل شارژر USB نوع C با قابلیت برگشت پذیری و سرعت و قدرت بالا عمل می کند. این نوع کابل شارژر برای گوشی های همراه، انواع تبلت و لپ تاپ ها استفاده می شود. شرکت اپل هم به تازگی از شارژرهای  USB نوع C برای داک Thunderbolt 3 استفاده کرده است.

لایتنینگ

دلیل تفاوت کابل شارژها

این نوع کابل شارژر تنها توسط شرکت اپل برای اتصال اختصاصی اپل برای گوشی های آیپد و آیفون استفاده می شود.

اندازه کابل شارژ لایتنینگ همانند مدل میکرو USB است. تمامی دستگاه های الکترونیکی شرکت اپل که پس از سپتامبر 2012 تولید شده اند، از این شارژر ها پشتیبانی می کنند.

مدل USB 3

دلیل تفاوت کابل شارژها

یکی دیگر از کابل شارژر های استاندارد USB که سرعت فوق العاده ای در انتقال اطلاعات و داده ها دارد.،مدل USB 3  است که رنگ آبی دارد و شبیه به اتصال های استاندارد نوع A است. شکل و ظاهر این نوع کابلها به گونه ای است که می توان براحتی آن را به دستگاه های قدیمی تر متصل کرد.

البته سرعت های افزایش یافته در این نوع کابلها تنها زمانی در دسترس است که همه اجزا با USB 3 سازگاری داشته باشند.

مدل های میکرو و USB 3 استاندارد B برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات پین های بیشتری دارند. و به همین دلیل با نسخه های قبلی سازگار نیستند. کابل شارژرهای میکرو-B و نوع B قدیمی تر را می توان .با پورت های USB 3 استفاده کرد. که البته نباید انتظار سرعت بالا را از آن داشته باشید.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

X
قالب ووکامرس